podziemny Szczecin

 

4 maja 2018r. grupa uczniów z ZS w Kołbaczu wybrała się w ramach projektu Akademia Aktywności na wycieczkę do podziemnego Szczecina. Zwiedzanie Schronu pod Dworcem Głównym było dla nas wielkim wyzwaniem. Dowiedzieliśmy się, że jest to największy schron w Polsce zbudowany  podczas II wojny. W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tysięcy osób. Schron znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3m.  Mieliśmy możliwość przejścia dwiema trasami. Pierwsza Trasa to "II Wojna Światowa". Jest to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej, nalotów RAF na Szczecin (tzw. nalotów dywanowych). Podczas zwiedzania przewodnik omówił nam historię systemów fortecznych Szczecina

- schrony, bunkry i inne podziemne budowle oraz użył ścieżki dźwiękowej z nalotem bombowym. Dowiedzieliśmy się też, jak zorganizowane było życie w schronie. Druga Trasa to "Zimna Wojna". Przedstawiała ona życie w PRL-u. Dowiedzieliśmy się także o przebudowie schronów wojennych na schrony zimnowojenne, o szkoleniach obrony cywilnej w czasach zimnej wojny. Nie zabrakło także smacznego posiłku w restauracji Tawerna Szczecin położonej w przepięknej okolicy. Zjadając obiad mogliśmy podziwiać piękno jeziora Dąbie. Wycieczka była wspaniałym przybliżeniem historii naszego miasta, a także powiedzenia "cudze chwalicie - swego nie znacie".