biblioteka To doroczne święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma ono na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym uczniów klas 4-8 "Czytam w domu". Daj się ponieść fantazji i zaskocz wszystkich swoją wyobraźnią! Zrób 1 lub 2 zdjęcia (telefonem, aparatem) wybranej przez ciebie książki w ciekawej scenerii. Prace w formacie jpg należy przesłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię i nazwisko uczestnika oraz tytuł zdjęcia. Prace można przysyłać do końca maja 2020r.

P1030938 01 17 2020

 

W dniach 13-14 stycznia 2020r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas pierwszych. Wizyta zaczęła się od zwiedzania biblioteki, zapoznania się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania książek. Pierwszoklasistom zostały odczytane Prośby Książek. Na spotkaniu uczniowie mogli popisać się znajomością bajek w zabawie "Skrzynia skarbów". Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym pasowaniem na czytelnika. Na pamiątkę nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książek. Pierwszoklasiści wypożyczyli pierwszy raz książkę w bibliotece szkolnej

2019 10 29 zdjęcia 05

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zgodnie z zapowiedzią w ramach święta przygotowano szereg działań, których celem było propagowanie czytelnictwa oraz wiedzy o książce i bibliotece. Na początku miesiąca w klasach I-III odbył się Dzień Głośnego Czytania pod hasłem "Poznajemy polskie bajki, baśnie i legendy". Wychowawcy głośno czytali wybrane utwory, następnie uczniowie wykonywali ilustracje do przeczytanych książek. W bibliotece mogli obejrzeć wystawę książek oraz prac plastycznych. Jak co roku (tradycyjnie) zorganizowano akcję "Uwolnij książkę". Na dolnym korytarzu pojawił się karton, z którego uczniowie mogli zabrać książkę lub zostawić swoją, którą chcieli podarować innym.  15 października drugie klasy obchodziły urodziny Kubusia Puchatka.

dzienniczek lektur

 

I miejsce - Patrycja Skrobek

II miejsce - Maja Bąbel

III miejsce - Pola Małecka, Amelia Wojsiat

Wyróżnienie: Angelika  Lewandowska, Amelia Oszczyk

Gratulujemy!

Zapraszamy do biblioteki na pokonkursową wystawę dzienniczków lektur

 pierwszy

 

21 marca w naszej szkole  powitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny z bohaterami lektur. Uczniowie przebrali się za postaci z książek, bajek, filmów i gier. Powitanie wiosny odbyło się podczas apelu przed szkołą. Klasa 7b wykonała piosenkę „Czytanie jest the best”, następnie uczniowie wraz z wychowawcami zaprezentowali swoje przebrania. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów. Kolorowe stroje oddawały radosny nastrój spowodowany nadejściem długo oczekiwanej wiosny. Pierwszy Dzień Wiosny zorganizował Samorząd Uczniowski przy wsparciu pani Krystyny Pietruszki i pani Marleny Piwowarczyk.