przedstawienie

Dzieci z klas I – III obejrzały przedstawienie profilaktyczne „Mapa Skarbów” przygotowane przez aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia oraz poznali dobre i złe strony Internetu. Dodatkowo przedstawienie kształtowało postawę odpowiedzialności za własne zdrowie. W ramach kształtowania postaw społecznych poruszona została problematyka wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.

Uczniowie  z klas IV-VI obejrzeli spektakl profilaktyczny przygotowany z myślą o nieco dojrzalszej publiczności. Przedstawienie „Nowy trend” to zabawna opowieść z morałem, w której przebojowa łobuziara Weronika zostaje poproszona przez swoją nauczycielkę o zaopiekowanie się Kamilą – uczennicą, która przeniosła się do ich szkoły. Werka zaprasza nową koleżankę na imprezę klasową, na której pojawia się alkohol, a młodzież bawi się nagrywając wygłupy kolegów, które później zostają opublikowane na TikToku. Do sieci trafia film z pijaną Kamilą, a w szkole wybucha afera. Weronika zostaje wezwana na dywanik do wychowawczyni… „Nowy trend” to historia, która wiele nas uczy. Nie powinniśmy pić alkoholu, który ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Historia Weroniki i Kamili przestrzega nas również przed publikowaniem w Internecie filmików bez zgody osób, które zostały na nich nagrane, ponieważ wiąże się to z bardzo przykrymi konsekwencjami – również prawnymi.

Natomiast uczniowie z klas  VII i VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Cisza”, który poruszył temat uzależnień oraz depresji pokazując jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać pomocy oraz zachęcał do uwrażliwienia na drugiego człowieka. Pokazał jak radzić sobie ze stresem, jak pokonywać słabości, zagrożenia związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, a także poszerzył wiedzę na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Zwrócił też uwagę na samookaleczenia jako „lekarstwo” na narastające napięcie, depresję i wynikające z niej myśli samobójcze. Wskazał także  wpływ grupy rówieśniczej, kłamstwo jako broń raniącą najbardziej.