W Zespole Szkół w Kołbaczu dla klas V i VI Szkoły Podstawowej odbywały się warsztaty ekologiczne których inicjatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Binowa w ramach realizacji zadania „Rozwój integracja w gminie Stare Czarnowo"
W czasie zajęć uczniowie uczyli się rozpoznawania gatunków drzew na podstawie takich cech jak kształt liścia, kora, nasienie, zapach. Inne zajęcia wprowadzały do pojęcia recykling. Ze ścinek papieru, po ich zmiksowaniu uczestnicy tworzyli własny papier czerpany, który następnie ozdabiali. Ostatecznie formy które powstały pokryły sie pięknymi malowidłami. Papier nabrał nowego wymiaru stał sie ozdobą. W trakcie zabawy- rzut puszką do kosza uczestnicy poznali sens zgniatania puszek lub butelek plastikowych przed ich wrzuceniem do pojemnika.
Z naturalnych surowców np suchej trawy, igieł, liści, drobnych kamyków dzieci tworzyły obraz wybranego krajobrazu. Niezwykłe prace, które powstały dały dzieciom wiele satysfakcji. Zajęcia te miały na celu wskazanie, że skarby otaczającej przyrody można wykorzystywać na różne sposoby i mogą mięć nie tylko wymiar estetyczny, ale także naukowy. Wykonane prace zostały wyeksponowane, co dodatkowo podobało się uczniom. Historia uratowanego drzewa...., to tytuł kolejnych zajęć, w czasie których dzieci tworzyły historię samotnego drzewa. Na kolejnych zajęciach dzieci badały właściwości fizyczne wody z pobliskiej rzeki. Oceniali jej barwę, zapach, przejrzystość. Tworzyli własne preparaty, które pozwoliły na obserwacje jednokomórkowców tego zbiornika pod mikroskopem. W czasie kolejnych zajęć uczniowie poznali formy ochrony przyrody w Polsce oraz dokumenty w których rośliny i zwierzęta są rejestrowane, aby zachować ich bioróżnorodność i zapobiec wyginięciu.
Zajęcia prowadziła Beata Zawadzka