laczy nas pamiec 380x214

19 kwietnia, w 78 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli zdalnie w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile". Nauczyciele, korzystając z materiałów udostępnionych przez muzeum Polin, przeprowadzili lekcje, które miały przybliżyć tematykę holokaustu i wydarzeń związanych z wybuchem powstania w Getcie Warszawskim. Uczniowie klasy I-III na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej obejrzały i wysłuchały dwa opowiadania: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz opowiadanie Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy”, które poruszały temat empatii, sprawiedliwości i straty. Podczas lekcji historii uczniowie klas IV - VI obejrzały film „Będę pisać” – opowiadający o losach Zosi i Natana, którzy doświadczyli przyjaźni, miłości, szczerze opowiadali sobie o tym, co ich spotyka, pokazywali, że im na sobie zależy. Te wartości  pomogły im przetrwać trudne chwile, radzić sobie z sytuacjami, których doświadczyli. Dla uczniów klas VII-VIII powstał film „Muranów - Dzielnica Północna”. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Wszystkie lekcje zakończyły się refleksją, uczniowie opowiadali o tym, co ich zaskoczyło i zaciekawiało, co czuli w trakcie oglądania filmu. Symbolem tego dnia był papierowy żonkil – przypominający nam bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.